Jak otrzymać dotację z Unii Europejskiej?

Zamierzasz rozkręcić własny biznes i zawędrowałeś tu w poszukiwaniu sposobu na znalezienie dodatkowych – albo całości – funduszy? A może potrzebujesz kapitału, żeby rozwinąć już prosperującą firmę, ale nie wiesz, czy możesz starać się o dotację z Unii Europejskiej, a jeśli tak, to kiedy i jak?

Te wątpliwości rodzą się często w głowach osób, które chciałyby ubiegać się o pozyskanie dotacji z UE. Zależy to jednak od wielu czynników. Znajdujesz się dopiero na początku swojej kariery i gubisz się w zawiłościach unijnych dotacji? Postaramy się przyjść ci z pomocą.

Pierwszy kwartał roku – czyli od stycznia do marca – to okres, w którym ogłaszane są konkursy unijne. Wejdź na stronę swojego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Znajdziesz tam konkursy dla firm, które zajmą się projektem związanym z dotacją. Dopiero wybrana przez WUP firma ogłasza nabór do projektu. Warto przy tym zaznaczyć, że w każdym projekcie konieczne będzie spełnienie innych wymagań – w jednym kryterium może być młody wiek, np. do 25 lat, a w innym – przekroczenie 50 roku życia. Pamiętaj też, żeby pilnować terminów! Rzadko możliwe jest składanie wniosków przez cały rok – zwykle okres, w którym można to robić jest krótszy i ściśle określony.

Następnym krokiem jest zgłoszenie się do projektu.

Zgłoś się po zaświadczenie, że starasz się o dotację – jeśli jesteś bezrobotny, będzie ci potrzebne, by pracownicy UP nie wysłali cie przypadkiem do pracy, gdyż wtedy stracisz status bezrobotnego!

Rekrutacja do projektu będzie wymagała złożenia kilku dokumentów. Jakich? Tego dowiedz się najlepiej bezpośrednio u źródła – czyli w firmie, która prowadzi nabór.

Później czeka cię szkolenie, napisanie biznesplanu i złożenie wniosku.

Jeśli twoja oferta przeszła do kolejnego etapu, czas na szkolenia, które pomogą ci w stworzeniu biznesplanu – dopiero na jego podstawie zewnętrzna komisja zdecyduje, czy dostaniesz dotację. Do wniosku musisz dołączyć kolejne dokumenty – i tu znowu najlepiej wypytać u źródła.

Następnie czeka cię załatwienie jeszcze jednego dokumentu – poręczenia. Jeśli masz taką możliwość, zajmij się tym wcześniej, żeby nie pokrzyżowało ci to planów tuż przed metą.

I wreszcie – umowa i otrzymanie dotacji.

Jeśli wszystko poszło gładko, teraz musisz już tylko podpisać umowę, założyć konto firmowe w banku i czekać na przelew. Przy wydawaniu pieniędzy unijnych musisz ściśle trzymać się swojego harmonogramu finansowego, a wszystkie dokumenty dotyczące wydatków – oczywiście zbierać.

W dużym uproszczeniu tak właśnie wygląda ubieganie się o dotację z Unii Europejskiej, jeśli jednak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zajrzyj na stronę odpowiedniego WUP.

Głowa do góry – jeśli przebrniesz przez te zawiłości, kolejne wyzwania związane z działalnością gospodarczą nie będą już dla ciebie problemem!